Byxelkroken

Anmälan

Anmälda, tidigare år
2021
53 st
Skeppare Båt SRS Seglingstyp Klubb Ort
Niclas Hjorth Winga 87 0.782 Standard WSSW LINKöPING
Hans Martinsson IF-E 0.803 Shorthand - med flygande segel OXSS OXELöSIND
Yngvar Skogh IF 0.832 Standard Wikingarna (WSSW) VäSTERVIK
Rolf Erixon One off 0.861 Shorthand - med flygande segel Wisby SS KATTHAMMARSVIK
Martin Åkerblom H-båt 0.866 Shorthand - med flygande segel GrSS (Grytssegelsällskap) GRYT
Fredrik Olsson Allegro 33 0.866 Standard WSSW VäSTERVIK
Filip Sjöholm Albin Cumulus 0.873 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Fredrik Norberg Maxi 800 0.876 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Bo Hoffsten H-båt 0.878 Standard Westerviks SS Wikingarna VäSTERVIK
Sussane Kinell Albin Scampi 0.895 Standard WSSW GAMLEBY
Emil Tomow Albin Scampi 0.895 Standard WSS VäSTERVIK
Peter Nilsson Linjett 32 0.897 Standard Figeholms båtklubb FIGEHOLM
Magnus Ringborg Nf 0.901 Standard Loftahmmars Båtsällskap LOFTAHAMMAR
Wilma Albinsson J24 0.902 Standard WSSW VäSTERVIK
Magnus Davidsson Nordsjö 31 0.906 Standard Gss GAMLEBY
Bengt Jannsen Express 0.907 Standard WSSW VäSTERVIK
Mattias Knutsson Express 0.907 Standard Norrköpings segelklubb NORRKöPING
Lasse Bergkvist Inferno 29 0.917 Standard Segelsällskapet Svearna TORSHäLLA
Pelle Söderberg Mega 30 0.925 Shorthand - med flygande segel S606K STOCKHOLM
Niklas Landin Rival 22 0.93 Standard Nyss ESKILSTUNA
Thomas Ragnarsson Arcona 32 0.937 Standard WSS VäSTERVIK
Björn Liffner Omega 30 0.938 Standard WSSW VÄSTERVIK
Thomas Thorngren Rival 22 0.939 Standard WSSW VÄSTERVIK
Cassis Stefan Jonsson Rival 22 0.939 Standard WSSW VäSTERVIK
Tore Källmark A22 0.944 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Lennart Tumlin Lady Helmsman 0.948 Shorthand - utan flygande segel Söderköpings båtklubb NORRKöPING
Lars Jansson A 22 0.963 Shorthand - med flygande segel Kungsörs SS KUNGSäR
Magnus Stalebrant S30 -93 0.97 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Michael Alamaa S30 0.972 Standard WSSW GAMLEBY
Per Larsson BB 10 m 0.972 Standard WSSW VäSTERVIK
Anders Viberg X-102 0.973 Standard WSS VäSTERVIK
Jan Källmark S30 0.974 Standard WSS VäSTERVIK
Sandor Moldovan Dominant 95 0.98 Standard OSS VETLANDA
Jonas Glaumann RB 111 0.982 Standard Bråvikens Segelsällskap NORRKöPING
Ingmar Olovsson Contrast 362 1.003 Standard Gamleby segelsällskap GAMLEBY
Patrik Svensson X-99 1.014 Standard WSS LINKöPING
Henric Lundblad X-332 1.014 Standard NySS NYKÖPING
Lennart Jacobsson Crown 39 1.022 Shorthand - med flygande segel WssW VäSTERVIK
Daniel Gross X-99 1.023 Standard WSSW VäSTERVIK
Arne Bernström Crown 39 1.029 Standard WSSW BLANKAHOLM
Fredrik Gustavson Melges 24 1.038 Standard Färjestadens Segelsällskap FäRJESTADEN
Magnus Ståhlgren First 36.7 1.038 Shorthand - med flygande segel Västerviks segelsällskap SäVSJö
Stefan Peterson X 362 s 1.061 Standard NSS Norrköpings segelsällskap NORRKOPING
Lars Billström Pronavia 38 1.065 Standard WSSW NACKA
Bosse Fransson Dynamic35s 1.067 Shorthand - med flygande segel Wssw VETLANDA
Martin Lindved MD 35 1.072 Standard WSSW VäSTERVIK
Henric Thelin First 40.7 gr. köl 1.073 Standard NSS NYNäSHAMN
Anders Svensson DS37 1.076 Standard FBS NORRKöPING
Johan knutson Arcona 400 1.081 Shorthand - utan flygande segel Wssw VäSTERVIK
Bertil Orrvik Dehler 42C 1.14 Standard Mariefreds BK MARIEFRED
Mikael Andersson J122 1.149 Standard LBS LOFTAHAMMAR
Christoph Michalski Swan 46 1.293 Standard KSSS LOFTA EKHULT
Göran Marström M32 1.89 Standard LBS LOFTAHAMMAR
2020
44 st
Skeppare Båt SRS Seglingstyp Klubb Ort
Hans Martinsson IF 0.826 Shorthand - med flygande segel OXSS OXELöSUND
Yngvar Skogh IF 0.826 Shorthand - med flygande segel Wikingarna (WSSW) VäSTERVIK
Gunnar Söderberg 606 0.843 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Rolf Erixon One off 0.856 Shorthand - med flygande segel Wisby SS KATTHAMMARSVIK
Anders Brönnert Fenix 0.874 Standard NSK NORRKöPING
Håkan Sällberg Omega 28 0.875 Standard WSSW VäSTERVIK
Fredrik Norberg Maxi 800 0.876 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Bosse Hoffsten H-båt 0.878 Standard WSSW VäSTERVIK
Magnus Ringborg Nf 0.89 Shorthand - med flygande segel Loftahammars Båtsällskap LOFTAHAMMAR
Sussane Kinell Albin Scampi 0.895 Standard WSSW VäSTERVIK
Peter Nilsson Linjett 32 0.897 Standard Figeholms båtklubb OSKARSHAMN
Bengt Jannsen Express 0.907 Standard WSSW VäSTERVIK
Jan Andersson Aphrodite 33 0.911 Utan flygande segel WSS VäSTERVIK
Magnus Björnåker Comfortina 32 0.92 Shorthand - med flygande segel WSS VETLANDA
Thomas Ragnarsson Arcona 32 0.937 Standard WSS VäSTERVIK
Stefan Jonsson Rival 22 0.939 Standard WSSW VäSTERVIK
Thomas Thorngren Rival 22 0.939 Standard WSSW VäSTERVIK
Tore Källmark A22 0.939 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Peter Fritz Rival 22 0.939 Standard Nyss BJöRKVIK
Sandor Moldovan Albin Nova 0.946 Standard OSS VETLANDA
Peter Liedholm Athena 34 0.947 Shorthand - med flygande segel Nyköpings Segelsällskap NYKöPING
Robert Höllerbauer Wasa 30 LR 0.96 Standard OXSS STOCKHOLM
Gustaf Jonsson Smaragd 0.961 Shorthand - med flygande segel SSW LINKöPING
Hanna Torlén Smaragd 0.966 Standard Ssmaragdförbundet STOCKHOLM
Jonas Claesson Smaragd 0.966 Standard WSSW EKSJö
Magnus Stalebrant S30 -93 0.97 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Michael Alamaa S30 0.971 Standard WSSW GAMLEBY
Per Larsson BB 10 M 0.972 Standard WSSW VäSTERVIK
Anders Viberg X-102 0.973 Standard WSS VäSTERVIK
Jonas Glaumann RB 111 0.982 Standard Bråvikens segelsällskap NORRKöPING
Christian Emmerts Wasa 38 1.013 Standard Södertälje BS GAMLEBY
Patrik Svensson X-99 1.023 Standard WSS LINKöPING
Daniel Gross X-99 1.023 Standard WSSW VäSTERVIK
Peter Nilsson Elan 340 1.024 Standard SS VEGA SUNDBYBERG
Arne Bernström Crown 39 1.028 Standard WSSW BLANKAHOLM
Mikael Andersson J105 1.049 Standard Lbs LINKöPING
Lars Billström Pronavia 38 1.053 Shorthand - med flygande segel WSSW SALTSJö-BOO
Stefan Peterson X 362 s 1.059 Standard Norrköpings segelsällskap NORRKöPING
Peter Salomonsson Pronavia 38 1.059 Standard WSSW VäSTERVIK
Bosse Fransson Dynamic35s 1.067 Shorthand - med flygande segel WSSW VETLANDA
Ulf Lindner Bavaria 38 Match 1.07 Shorthand - med flygande segel SSSv ESKILSTUNA
Anders Svensson DS 37 1.081 Standard FBS NORRKöPING
Johan Knutson Arcona 400 1.081 Shorthand - med flygande segel WssW VäSTERVIK
Göran Marström Marstrom M32 1.885 Standard LBS LOFTAHAMMAR
2019
37 st
Skeppare Båt SRS Seglingstyp Klubb Ort
Yngvar Skogh IF 0.835 Standard WSSW VäSTERVIK
Rolf Erixon One Off 0.858 Shorthand - med flygande segel WSS KATTHAMMARSVIK
Anders Brönnert Fenix 0.88 Standard NSK NORRKöPING
Berndt Svensson H-båt 0.881 Standard Västervik WSSW VäSTERVIK
Fredrik Norberg Maxi 800 0.883 Shorthand - med flygande segel WSS EKENäSSJöN
Magnus Ringborg NF 0.897 Shorthand - med flygande segel Loftahammars Båtsällskap LOFTAHAMMAR
Martin Avander Albin Scampi 0.903 Standard WSS GAMLEBY
Susanne Kinell Albin Scampi 0.903 Standard WSSW VäSTERVIK
Magnus Davidsson nordsjö31 0.911 Standard Gamleby segelsällskap GAMLEBY
Magnus Björnåker Comfortina 32 0.939 Standard WSS VETLANDA
Stefan Jonsson Rival 22 0.944 Standard WSSW VäSTERVIK
Thomas Ragnarsson Arcona 32 0.944 Standard WSS VäSTERVIK
Thomas Thorngren RIVAL 22 0.944 Standard WSSW VäSTERVIK
Björn Liffner Omega 30 0.945 Standard WSSW VäSTERVIK
Lars Gigård Regina 43 0.977 Utan flygande segel WSSW VäSTERVIK
Sandor Moldovan Dominant 95 0.978 Standard OSS VETLANDA
Michael Alamaa S30 0.979 Standard GSS GAMLEBY
Per Larsson BB10m 0.979 Standard WSSW VäSTERVIK
Anders Viberg X-102 0.98 Standard WSS VäSTERVIK
Tore Källmark A22 0.98 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Jonas Glaumann RB 111 0.99 Standard Norrköpings segelsällskap NORRKöPING
Lars Palm Omea 42 0.993 Utan flygande segel SS Wikingarna LUND
Henrik Schildt Grand Soleil 37B 1.018 Shorthand - utan flygande segel Linköpings Segelsällskap LINKöPING
Henric Lundblad X332 1.018 Standard NySS NYKöPING
Björn Hultgren Dehler 33cr 1.019 Standard Nyköpings segelsällskap NYKöPING
Patrik Svensson X99 1.02 Standard WSS LINKöPING
Lennart Jacobsson Crown 39 1.026 Shorthand - med flygande segel WSSW VäSTERVIK
Daniel Gross X-99 1.028 Standard WSSW VäSTERVIK
Arne Bernström Crown39 1.033 Standard WSSW BLANKAHOLM
Thomas Ernstsson Dehler 36 JV 1.041 Standard WSSW LINKöPING
Bernt Eklund Dehler 38 1.049 Standard NYSS NYKöPING
Martin Lindved MD 35 1.063 Shorthand - med flygande segel WSSW VäSTERVIK
Peter Salomonsson Pronavia 38 1.066 Standard WSSW VäSTERVIK
Karl-Johan Ringborg Swedestar 370 1.07 Standard NSS NORRKöPIN
Lars Billström Pronavia 38 1.071 Standard WSSW SALTSJö BOO
Lars Bergkvist DC33TEN 1.074 Standard Segelsällskapet Svearna TORSHäLLA
Mikael Albinsson IOR-2 Ton 1.141 Standard WSSW VäSTERVIK
2018
58 st
Skeppare Båt SRS Seglingstyp Klubb Ort
Yngvar Skogh IF 0.832 Standard WSSW VÄSTERVIK
Per Söderberg 606 0.842 Shorthand - med flygande segel S606K STOCKHOLM
Rolf Erixon One off 0.852 Shorthand - med flygande segel Wisby SS KATTHAMMARSVIK
Toivo Mielonen Fenix 0.879 Standard LinLSS LINKöPING
Anders Brönnert Fenix 0.879 Standard NSK NORRKöPING
Bo Hoffsten H-båt 0.88 Standard WSSW VäSTERVIK
Sandor Moldovan H båt 0.88 Standard OSS VETLANDA
Håkan Sällberg OMEGA 28 0.883 Standard WSSW VäSTERVIK
Wilma Albinsson Albin Scampi 0.903 Standard WSSW VäSTERVIK
Martin Avander Albin Scampi 0.903 Standard WSS VäSTERVIK
Bengt Jannsen Express 0.909 Standard WSSW VäSTERVIK
Magnus Ringborg NF 0.911 Standard Loftahammars Båtsällskap STOCKHOLM
Magnus Davidsson Nordsjö 31 0.912 Standard Gamleby segelsällskap GAMLEBY
Rolf Sjöblom Safir 0.919 Utan flygande segel Gamleby Segelsälskap GAMLEBY
Peter Nilsson Linjett 32 0.928 Standard Figeholms båtklubb OSKARSHAMN
Peter Dahlberg X-79 0.933 Standard WSK VALDEMARSVIK
Fredrik Björklund Albin Nova 0.935 Standard WSS VETLANDA
Niklas Landin Rival 22 0.936 Standard NYSS NYKöPING
Jan Andersson Aphrodite 33 0.941 Utan flygande segel WSS VäSTERVIK
Thomas Ragnarsson Arcona 32 0.945 Standard WSS VäSTERVIK
Stefan Jonsson Rival 22 0.949 Standard WSSW VäSTERVIK
Thomas Thorngren Rival 22 0.949 Standard WSSW VäSTERVIK
Tommy Svensson Rival 22 0.949 Standard Nyss NYKÖPING
Lennart Tumlin Lady Helmsman 0.957 Utan flygande segel Söderköpingsbåtklubb NORRKöPING
Tore Källmark A22 0.959 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Göran Silfverhielm CB 66 Racer 0.962 Standard Bellens Segel Sällskap BELLö
Gert Fasting Sirena 38 0.966 Shorthand - utan flygande segel WSS VäSTERVIK
Robert Höllerbauer Wasa 30 LR 0.968 Standard OXSS OXELöSUND
Per Larsson BB10m 0.975 Shorthand - med flygande segel WSSW VäSTERVIK
Anders Viberg X-102 0.979 Standard WSS VäSTERVIK
Claes Willix Puzzle 36 0.979 Standard Åsvik VALDEMARSVIK
Dennis Fagerudd Ridas 31 0.981 Shorthand - med flygande segel WSSW VäSTERVIK
Michael Alamaa S30 0.986 Standard Gamleby Segel sällskap GAMLEBY
Jan Källmark S30 0.986 Standard WSS VäSTERVIK
Jonas Glaumann RB 111 0.992 Standard Norrköpings Segelsälskap NORRKöPING
Stefan Oscarsson Ravage 36 0.995 Standard NHSS HäGERSTEN
Bosse Djerf Eloge 38 1 Shorthand - med flygande segel WSS LOFTAHAMMAR
Nils Ulmner Wasa 30 LR 1.002 Standard WSS VäSTERVIK
Burt Adolfson Nordship 360 1.003 Standard OXSS OXELöSUND
Johan Pettersson X332 1.015 Standard LinSS LINKöPING
Henric Lundblad X332 1.019 Standard NySS NYKöPING
Björn Hultgren Dehler 33 Cr. 1.02 Standard NySS NYKöPING
Patrik Svensson X-99 1.029 Standard WSS LINKöPING
Arne Bernström Crown 39 1.034 Standard WSSW BLANKAHOLM
Leif Samuelsson Dehler 35 1.036 Standard SSVät SKäNNINGE
Thomas Ernstsson Dehler 36 JV 1.042 Standard WSSW LINKöPING
Erik Lindén Fareast 28r 1.044 Shorthand - med flygande segel Oxelösunds segelsällskap OXELöSUND
Kenneth Karlsson Linjett 37 1.048 Standard OXSS OXELöSUND
Mikael Andersson J105 1.05 Standard LBS LINKöPING
Bernt Eklund Dehler 38 1.052 Standard NySS NYKöPING
Peter Salomonsson Pronavia 38 1.063 Standard WSSW VäSTERVIK
Martin Lindved MD 35 1.064 Shorthand - med flygande segel WSSW VäSTERVIK
Karl-Johan Ringborg Swedestar 370 1.071 Standard NSS NORRKöPING
Urban Lagerström Farr 40 one off 1.088 Standard OXSS OXELöSUND
Anders Svensson DS 37 1.088 Shorthand - med flygande segel FBS NORRKöPING
Rickard Bergkvist IMX-40 1.125 Standard Norrköpings SS NORRKöPING
Marcus Österberg J/122 1.135 Standard WSS VäSTERåS
Lasse Bergkvist Grand Soleil 42 Race 1.14 Standard Segelsällskapet Svearna TORSHäLLA
2017
57 st
Skeppare Båt SRS Seglingstyp Klubb Ort
Michael Alamaa Folkbåt 0.796 Standard WSSW GAMLEBY
Bo-oskar Björling Bellona 23 0.798 Shorthand - utan flygande segel WSS VäSTERVIK
Yngvar Skogh IF 0.831 Standard WSSW VäSTERVIK
Ulf Andersson Maxi 84 0.836 Standard WSS LINKöPING
Pelle Söderberg 606 0.842 Shorthand - med flygande segel S606K STOCKHOLM
Rolf Erixon One off 0.845 Shorthand - med flygande segel Wisby SS KATTHAMMARSVIK
Anders Brönnert Fenix 0.876 Standard NSK NORRKöPING
Fredrik Norberg Comfort 26 0.879 Shorthand - med flygande segel WSS EKENäSSJöN
Håkan Sällberg Omega 28 0.88 Standard wssw VäSTERVIK
Ragnwaldh Larsson Maxi 95 0.893 Standard WSSW VäSTERVIK
Mikael Albinsson Albin Scampi 0.901 Standard WSSW VäSTERVIK
Magnus Davidsson Nordsjö 31 0.903 Standard Gamleby segelsällskap GAMLEBY
Bengt Jannsen Express 0.908 Standard WSSW VäSTERVIK
Fredrik Björklund Albin Nova 0.932 Standard WSS VETLANDA
Thomas Thorngren Rival 22 0.947 Standard WSSW VäSTERVIK
Stefan Jonsson Rival 22 0.947 Standard WSSW VäSTERVIK
Bertil Zachrisson Rival 22 0.947 Standard SSV Kalmar KALMAR
Lennart Tumlin Lady Helmsman 0.951 Shorthand - utan flygande segel Söderköpings båtklubb NORRKöPING
Göran Roback Sun Fast 32i 0.951 Standard WSK VALDEMARSVIK
Christer Lundgren Maxi 999 0.955 Standard FBS FINSPåNG
Anders Viberg x-102 0.956 Shorthand - med flygande segel WSS VÄSTERVIK
Göran Silfverhielm CB 66 Racer 0.965 Standard Bellens Segel Sällskap BELLö
Magnus Stalebrant S 30 0.979 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Gunnar Baertels First 31.7 LR 0.979 Standard Linköpings SS LINKöPING
Christer Ovrén BB10m 0.98 Standard Segelsällskapet Vikingarna KALMAR
Per Larsson BB10m 0.98 Standard WSSW VäSTERVIK
Rolf Herrström A22 0.981 Shorthand - med flygande segel WSS VäSTERVIK
Marcus Henriksson S 30 0.983 Standard WSS LINKöPING
Jan Källmark S 30 0.99 Standard WSS VäSTERVIK
Lars Gigård Regina 43 0.993 Standard WSSW VäSTVERVIK
Bo Djerf Eloge 38 0.997 Shorthand - med flygande segel WSS LOFTAHAMMAR
Burt Adolfson Nordship 360 DS 0.998 Standard Oxelösunds SS OXELöSUND
Per Hagström Z31 1.002 Standard Nyss STOCKHOLM
Anders Svensson X-99 1.004 Standard FBS NORRKöPING
Johan Pettersson X-332 1.013 Standard LinSS LINKöPING
Oscar Stenman Viper 640 1.014 Standard Oskarshamns segelsällskap OSKARSHAMN
Magnus Arnebjörk Omega 42 1.015 Standard Färjestadens Segelsällskap FäRJESTADEN
Henric Lundblad X-332 1.016 Standard NySS NYKöPING
Patrik Svensson X-99 1.026 Standard WSS LINKöPING
Daniel Gross X-99 1.026 Standard WSSW VäSTERVIK
Arne Bernström Crown39 1.031 Standard WSSW BLANKAHOLM
Johan Winell Scanner 38 1.031 Standard Sandvikens Båtsällskap KOLMåRDEN
Robert Kalsås Omega 46 1.036 Standard WSS HUSKVARNA
Mikael Andersson J105 1.038 Standard LBS LINKöPING
Magnus Holmquist Dehler 35 1.041 Standard MSK BLOMSTERMåLA
Lennart Schärnell Salona 35 1.043 Standard Finspångs BS BRNO
Kenneth Karlsson Linjett 37 1.045 Standard OXSS OXELöSUND
Joakim Langner J105 1.05 Standard BSS NORRKöPING
Thomas Ernstsson Dehler 36 JV 1.06 Standard WSSW LINKöPING
Johan Alkstedt Arcona 340 1.061 Standard WSSW VäSTERVIK
Stefan Peterson X 362s 1.067 Standard Norrköpings Segelsällskap NSS NORRKöPING
Lars Billström Pronavia 38 1.067 Standard WSSW SALTSJÖ BOO
Bo Fransson Dynamic35 1.072 Shorthand - med flygande segel WSSW VETLANDA
Urban Lagerström Linjett 40 1.074 Standard OXSS OXELöSUND
Rickard Bergkvist IMX-40 1.122 Standard Norrköpings SS NORRKöPING
James de Muller VLC 35 1.124 Standard WSS VäSTERVIK
Lars Bergkvist Grand Soleil 42 Race 1.13 Standard Segelsällskapet Svearna TORSHäLLA